Home / Teras Dekorasyonu / Apartman Teras Dekorasyonu

Apartman Teras Dekorasyonu

Kış soğuğunun rüzgarıyla, karıyla, yağmuruyla bastırdığı şu günlerde, teras balkon modelleri bize uzak ve mutlu yaz günlerinin hatırasından başka bir şey çağrıştırmıyor olabilir. Ancak soğuklar hafiflediğinde, bahar kapıyı aralayacak ve şehrin ortasında güneşin tadını çıkarmak için en güzel yer olan teraslarımıza tekrar döneceğiz, apartman teras dekorasyonu da işte bu yüzden oldukça önemli. Peki bu yıl terasınızda gerçek bir dekorasyon yapmanın ve bu kıymetli alana gereken önemi vermenin zamanı geldi mi dersiniz? Bu yazımızda deneyimli iç mimarlar tarafından önerilen ve teras dekorasyon fikirlerinize yön verecek nitelikte birbirinden güzel fikirleri bir araya getirdik. Terasınızın ihtiyacı ve sizin zevkiniz ne olursa olsun, eğer siz de farklı apartman teras dekorasyonu fikirleri arıyorsanız bu yazıda mutlaka aradığınız bir şeyler bulacaksınız.

1. Keyifli bir çay saati için

Eşya kalabalığından hoşlanmıyorsanız ve mutlu olmanız için manzaraya karşı bir bardak çay yetiyorsa, minimal bir dekorasyonu country tarzıyla buluşturan bu muhteşem teras sizin için iyi bir örnek teşkil edebilir. Küçük bir masa, şık iskemleler, doğal ahşap zemin ve acil durumlarda serin bir öğleden sonra uykusu için harika bir hamak. Hayattan daha fazlasını bekliyor olabilirsiniz, ama şimdilik bu keyfi yaşamanıza engel değil.

2. Her mevsim teras keyfi

Teras keyfi iyi hoş ama çok kısa sürüyor diyorsanız, size dört mevsim teras keyfi yaşatacak bir önerimiz var. Son yıllarda giderek yaygınlaşan ve geçmişin tuğla, çimento, kaba saba pencereler gibi unsurlar içeren balkon kapama yöntemlerini tarihe gömen yeni nesil teras kapama çözümleri, dört mevsim terasının tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel seçenekler sunuyor. Özellikle güney cepheli ve bol güneş alan bir terasınız varsa, uygun maliyetli ve kolay uygulanır cam teras kapama sistemleriyle, güzel havanın tadını yılın istediğiniz zamanında çıkarabilir, evinizin konforunda açık hava keyfini dilediğiniz an yaşayabilirsiniz.

3. Ahşap zeminlere alternatif ahşap görünümlü zeminler

Ahşabın her yönüyle ne kadar muazzam bir malzeme olduğunu, dokunduğu her şeye sihirli bir değnek gibi karakterini verdiğini söylemeye bile gerek yok. Üstelik bu harika malzeme hayatımızın her alanında, evimizin her yerinde kullanılabilecek kadar esnek ve dayanıklı. Buna karşın ahşap kullanımı her zaman en pratik çözüm olmayabiliyor. Örneğin pek çok kişi ıslak zeminlerde ahşap yerine ahşap desenli fayansları tercih ediyor. Teras ve balkon gibi özellikle yaz aylarında sıklıkla yıkanması gereken bir alanda da ahşap döşemeler yerine ahşap görünümlü zemin kaplaması oldukça iyi bir seçenek. Böylece hem ahşap görünümünden vazgeçmemiş, hem de temizliği çok pratik bir zemin elde etmiş olacaksınız.

4. Teraslarda bahçe mobilyaları

Açık havada kullanıma uygun her türden mobilyaya genel bir başlık olarak bahçe mobilyaları deniyor. Oysa bu mobilyaları kullanmak için illa bir bahçeniz olması gerekmediği gibi, bahçeniz olsa bile bahçe mobilyanızı orada kullanmak yerine terasınızda ve hatta iç mekanlarda kullanmak da tamamen sizin bileceğiniz bir iş. Bahçe mobilyalarının teraslara çok yakıştığı ise bir gerçek. Hem ev konforunu devam ettiren bir rahatlık sağlayan, hem de dış mekan koşullarına uygun olduğu için temizliği ya da sağlamlığı konularında kaygı duymanızı gerektirmeyen bahçe mobilyaları, terasınızı dekore ederken kullanacağınız en temel ürünler olmayı hak ediyorlar.

5. Alternatif gölgeleme çözümleri

Teraslarda en büyük sorunların başında sağlıklı bir gölge alan elde etmek gelir. Bugünlerde çoğumuz için uzak bir hatıra gibi görünüyor olsa da yazın en sıcak günlerinde hem rüzgar alan hem de gölge olan bir açık alan bulmak hayati önem taşır. Terasınızın üstünü kaplamak için sayısız farklı malzeme tercih edebilirsiniz. Plastik türevi brandalar ucuz ve kolay uygulanabilir olsalar da, ne kadar sağlıklı oldukları ve ömürleri tartışma konusu. Ahşap pergola üzeri çatı gibi bir çözüm işe yarayabilir ancak maliyetli ve zahmetli olacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Bunlara alternatif olarak hem ucuz, hem şık, hem de doğal bir çözüm olan hasır kaplamaya bir şans verebilirsiniz.

6. Evinizin doğal uzantısı olarak teras

Teraslar esas olarak evinizin içinde bir dış mekan alanı sağlama işlevi taşırlar ve doğaları gereği açık alanlardır. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere, terasınız için kapalı ya da yarı kapalı mimari uygulamalara giderek dört mevsim kesintisiz devam eden bir teras kullanımı şansına sahip olabilmeniz mümkündür. Böyle bir durumda bile terasın yine de kapatılmış bir açık alan olduğunu düşünürüz genellikle. Ancak bu terasta bunun tam tersi bir uygulama var. Terası evin doğal bir uzantısı, bir iç mekan olarak kurgulayan bu dekorasyon, aynı zamanda gerektiğinde açılabilir olmasıyla da ezber bozan bir yapıya sahip. Hem salonunu genişletmek, hem de teras keyfinden taviz vermemek isteyenler için harika bir örnek teşkil edebilir.

7. Ahşap oturma grupları

Geniş bir terasınız varsa, teras dekorasyon modelleri için alternatifleriniz de o ölçüde çoğalıyor haliyle. Elbette terasın genişliğini her tarafı mobilyalarla doldurarak gereksiz bir kalabalığa vesile yapmanın bir gereği yok. Ancak geniş bir yemek masası veya ahşap bir oturma grubu gibi temel birkaç açık alan mobilyasıyla terasınıza harika bir hava katabilirsiniz.

8. Şık ve pratik bir gölgeleme alternatifi

Terasınızın üzerini kapamak için çok çeşitli uygulamalar olduğundan bahsetmiştik. Şık bir iskelet üzerinde açılır kapanır bir mekanizmayla oturan kumaş kaplama, hem pratikliği hem de görsel cazibesiyle bu teras kapama çözümleri arasında dikkat çeken bir yere sahip. Her ne kadar hasır kaplama gibi uygulamalara kıyasla maliyeti daha yüksek olsa da, kolaylıkla açılır kapanır olmasıyla pratik bir alternatif olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

9. Doğal taş kaplamalar

Hemen her türden doğal malzemenin, endüstriyel alternatiflerine kıyasla büyük bir rağbet gördüğü bir dönemdeyiz. İnsanlar fikir olarak doğaya dönmeyi çok cazip bulsalar da bunu uygulama şansı bulanlar henüz küçük bir azınlığı oluşturuyor. Şehirde kalanlar ise ahşap ve doğal taş gibi malzemelere dekorasyonlarında yer vererek şimdilik bununla yetiniyorlar. Ne olursa olsun bu doğal malzemelere dönüş her açıdan iyiye işaret ediyor ve umarız bu trend yayılarak devam eder. Doğal taş kaplamalarına son dönemde özellikle oturma odalarında sıkça rastlıyoruz. Dilerseniz bu tür bir doğal taş kaplamaya terasınızda da yer verebilir, bu açık alanda bir tür bahçe havası yakalayabilirsiniz.

10. Katlanır camla pratik teras kapama

Katlanır Cam Balkon Sistemleri

Yeni nesil teras kapama yöntemlerine az önce bir miktar değinmiştik. Üç cepheyi ve ek olarak da tavanı tamamen camla kapatan bu uygulama ise çıtayı biraz daha yükseğe koyuyor ve terasın dışarıyla olan bağlantısını son derece silik bir hale getiriyor. Evinizin konforundan ve sıcaklığından kopmadan açık hava keyfi yaşatacak katlanır camlı teras kapama yöntemi, özellikle teras çevresinde şık bir manzarası olanlar için biçilmiş kaftan.

Bugünkü başlığımızda, apartmanda yaşayıp da terasına bambaşka bir hava katmak isteyenler için Apartman Teras Dekorasyonu konusunda değindik. Daha fazla teras dekorasyon fikirleri için web sitemizi takipte kalın.

About iga

Check Also

Apartman Dairelerindeki Teraslar İçin Öneriler

Bu yazımızda, apartman dairesinde teras keyfini yaşamak isteyenlere önerilerde bulunuyoruz: Apartman Dairelerindeki Teraslar İçin Öneriler! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.