Home / Teras Dekorasyonu / İlham Veren Teras Dekorasyonu Fikirleri

İlham Veren Teras Dekorasyonu Fikirleri

Teraslar, binanın çatı katında bulunan üstü açık ve geniş balkonlardır. Teraslar, bina sakinleri tarafından ortak kullanılan alanlar ise büyük oturma ve yemek alanları oluşturulabilir. Teras dekorasyonuna başlamadan önce, terası ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Mesela; arkadaşlarınızla toplanıp mangal partisi vereceğiniz bir yer olarak mı kullanacaksınız yoksa hobinizle uğraşmak için kendinize özel bir alan mı meydana getirmek istiyorsunuz? Farklı ihtiyaca göre, farklı teras balkon dekorasyonları yapabilirsiniz. Yazımızın konusu, terasını farklı amaçlar doğrultusunda dekore etmek isteyenlere yol gösterici, İlham Veren Teras Dekorasyonu Fikirleri!

Terasta Oturmanın En Keyifli Halleri

Yaz aylarında terasta oturmanın keyfi bir başkadır. Keyfinize keyif katacak bir diğer detay ise teras balkon oturma gruplarıdır. Rahat ve konforlu bir terasta oturmak, size günün stresini attıracaktır.

Güneşli zamanlarda gölgede kalmanın birçok yolu vardır. Bunlardan en bilineni, teras şemsiyesi kullanmak. İster büyük olsun, ister küçük, her türlü şemsiye sizi gölgede tutmaya yarayacaktır. Gölge sağlamanın bir diğer yolu ise teras brandası. Özellikle açık teras dekorasyonu yaparken, gölgelik olarak teras brandası tercih edebilirsiniz.

Terasınızda yaz-kış kalacak bir oturma grubunuzun olmasını ister miydiniz? Cevabınız “evet” ise sabit oturma alanları tasarlamayı düşünebilirsiniz. Sabit oturma alanlarınızı minderler ve yastıklar ile daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. Parapet kenarlarına özel olarak tasarlanabilen bu oturma grupları ile terasınıza sandalye taşımak zorunda kalmayacaksınız.

Teras dekorasyonu yaparken çok para harcamak zorunda değilsiniz. Market, manav veya pazarlardan kolayca bulabileceğiniz ahşap kasaları kullanarak kendi teras koltuklarınızı yapabilirsiniz. Gövdesini oluşturduğunuz teras koltukları için bir de minderlere ihtiyacınız var. Canlı renklerde yaptığınız veya hazır aldığınız minderler sayesinde, yaz akşamlarınızı renklendirecek bir teras tasarlayacaksınız.

Teras mobilyaları olmadan terasta vakit geçirmenin en kolay yolu, yere minder serip oturmak. Minderler, küçük teras dekorasyonu yaparken kurtarıcınız olabilir.

Büyük minderler, bolca yastık ve birkaç mumluk ile bohem teras dekorasyonu yapabilirsiniz. Teras süsleme aksesuarlarını yapı marketlerinden bulmanız mümkün.

Terasta Yemek Bir Başka

Yaz aylarında yapılan mangal partileri ve yemek davetleri, teras aktivitelerinin başında gelir. Büyük teras dekorasyonu yaparken, büyük bir yemek masası tercih ederek birçok misafirinizi terasınızda ağırlayabilirsiniz.

Güneşi seven bitkileriniz mi var? Onları koyabileceğiniz şüphesiz ki en güzel yer, teraslar. Eğer gökdelenlerin arasında ve şehrin tam ortasında yaşıyorsanız, terasınızı yeşillendirmek size huzur verebilir. Özellikle apartman teras dekorasyonu yapmanın püf noktalarından birisi de, huzur veren bitkileri terasınıza yerleştirmektir.

Terasların üstünün açık olması sebebiyle güneşten korunmak pek mümkün olmayabilir. Ancak terasınıza özel tasarlayacağınız, üzerinde güneş kırıcı plakaların bulunduğu kamelyalar ile kendi özel alanınızı yaratabilirsiniz.

Terasta eğlenceli vakit geçirmenin birçok yolu var. Bunlardan birisi, teras salıncakları veya hamaklar. Eğer hamağı bağlamak için bir yer bulamadıysanız, ayaklı hamakları tercih edebilirsiniz.

Teras dekorasyonları için bir diğer fikir; ocaklı masalar veya sehpalar. Daha çok yurtdışında dubleks teras modelleri içinde yer alan bu teraslar, belki size ilham verebilir.

Şömine denince akla ilk gelen yer teras olmasa da, şömineli teras dekorasyonu ile terasınıza bambaşka bir hava katmanız mümkün.

Terasta yapılabilecek bir diğer aktivite ise, güneşlenmek. Teras dekorasyonu yaparken şezlonglara da yer vererek hem dinlemek için hem de güneşlenmek için alan yaratmış olursunuz.

“Evde tatil nasıl yapılır?” sorusunun cevabı, teraslarda saklıdır. Ev terası dekorasyonu yaparken havuz ilave etmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Ancak bunun için önce terasınızın havuz için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz veya terasınıza koymak üzere şişme bir havuz temin edebilirsiniz.

Modern teras modelleri içerisinde jakuzili teraslar oldukça popülerdir ya da isteğinize göre sadece ayaklarınızı serin sulara daldırmak için küçük bir havuz yapabilirsiniz.

About iga

Check Also

Apartman Dairelerindeki Teraslar İçin Öneriler

Bu yazımızda, apartman dairesinde teras keyfini yaşamak isteyenlere önerilerde bulunuyoruz: Apartman Dairelerindeki Teraslar İçin Öneriler! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.