Home / Teras Dekorasyonu / Teras Dekorasyonu Fikirleri

Teras Dekorasyonu Fikirleri

Sıcak yaz günleri bizi kavuruyorken, terasının keyfini çıkarmak isteyenler için bazı dekorasyon ipuçları sunduk: Teras Dekorasyonu Fikirleri!

Armut Koltuklar

Armut koltuklar, terasınızda keyifli bir şekilde oturarak vakit geçirmenizi sağlayacak işlevsel mobilyalardan biridir. Armut koltuklar, son zamanlarda teras ve bahçe dekorasyonlarında en çok tercih edilen ürünlerdendir. Tekli ya da çoklu oturma için uygun model seçenekleri olan bu koltuklar, şık görüntüsünden dolayı da tercih edilmektedir. Ayrıca armut koltuklar, terasınızda kitap okuma keyfi yapmak için de biçilmiş kaftandır.

Tarzınızı Yansıtan Kilim Modelleri

Terasınızı dekore ederken orayı da evinizin bir odasıymış gibi düşünmeniz gerekir. Sevdiğiniz renk ve desenleri içeren, kullandığınız mobilya ve aksesuarlarla uyum içinde olan kilimler, karakteristik özelliklerinizi yansıtacaktır.

Aydınlatmalar

Bazen gündüzleri teraslar çok sıcak olduğu için, teraslar gece vakitlerinde daha çok kullanılmaktadır. Bu sebeple terasınızda kullanacağınız aydınlatmanın önemi yadsınamaz. Aydınlatma konusunda da yine tarzınızı yansıtacak tercihlerde bulunmanız önemlidir.

Klasik balkon lambaları yerine fenerleri tercih edebilirsiniz veya daha orijinal, alışılmışın dışında olan aydınlatma modellerinden faydalanabilirsiniz.

Tabii ki aydınlatma seçimi yaparken tek kriter, şık görünmesi değildir. Aydınlatma seviyeleri çok yüksek olmayan, gözünüzü yormayacak aydınlatmaları tercih etmeniz de önemlidir. Üstelik aşırı ışık yayan aydınlatma modelleri, çok fazla gölge oluşturarak da sizi rahatsız edecektir. Üzerine çekeceği sineklerden bahsetmiyoruz bile! Bunları dikkate alarak terasınızda daha loş bir ortam oluşturmalısınız.

Oturma Alanlarında Kendin Yap (DIY) Uygulamaları

Terasınızda oturacağınız alanı oluştururken illaki yüksek bir bütçe ayırmanız gerekmiyor. Bu noktada oturma alanları için kendin yap (DIY) uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Az sayıda malzeme ile kendiniz yapabileceğiniz en pratik oturma grubu, paletler ile yapılanlardır. Birçok marangozda bu paletler mevcuttur. Yakınınızda bir marangoz varsa paletlerinizi oradan temin edebilirsiniz. Eski kumaşlarınızı süngerlerle dikerek, paletleri çok daha konforlu bir hale getirebilirsiniz.

Rengarenk Çiçekler

Genellikle bakıldığında terasa canlılık katmak için ilk akla gelen seçenek çiçeklerden yararlanmaktır ancak birçok terası gözlemlediğinizde klasik saksılara çiçekler dikildiğini görürsünüz. Biz burada biraz farklılık yaratıp asılan saksılardan yararlanacağız. Üstelik bu sayede alandan da tasarruf etmiş olacaksınız.

Uykunuzu da Düşünün

Terasınızda illaki oturup bir şeyler yapacaksınız diye bir kaide yok tabii ki. Bazen şöyle güzel bir şekerleme yapıp dinlenmek isteyebilirsiniz. Bunun için de en iyi seçeneklerden biri hamaklardır. İsteğe göre eski modellerden ya da günümüzde popüler olan, kendinden ayaklı sabit hamakları tercih edebilirsiniz. Hamaklar sadece uyku için değil rahat pozisyonda bir kitap okuma seansı için de kullanılabilir ancak kitap okurken uyuyakalırsanız sorumluluk bizde değil.

Çimler ile Doğal Ortamlar

Terasınızın görünümünü daha doğal bir hale getirmek isterseniz çim halılardan yararlanabilirsiniz. Farklı kalınlıklara sahip ve farklı türlerde çim halılar mevcuttur. Ufak bir incelemeden sonra size uygun herhangi bir çim halı modelini tercih edebilirsiniz.

About iga

Check Also

Apartman Dairelerindeki Teraslar İçin Öneriler

Bu yazımızda, apartman dairesinde teras keyfini yaşamak isteyenlere önerilerde bulunuyoruz: Apartman Dairelerindeki Teraslar İçin Öneriler! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.